O nás

Vznik kapely Fortuna

Změny v obsazení kapely

Současné fungování

Fortuna-J.Šediví
Fortuna-J.Šediví
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-původní sestava
Fortuna-Jaruška
Fortuna-Chorche
Fortuna-Luboš
Fortuna-Jarda
Fortuna-Kižum
Fortuna-Jaruška
Baskytara
Fortuna
Fortuna
Bicí
Dechová sekce
Baskytara
Zpěv
Petr
Zpěv
Barca
Baskytara

oprava kontakt 723 268 492, 733 144 798,

606 302 215, 728 123 367, 606 683 113

Informace pro muzikanty

Vznik kapely Fortuna

Datum: 29.6.2016, verze 1.0

Fortuna (Horažďovická) byla založena v roce 1978. Kapelu založil Jiří Šedivý, který hrál na basovou kytaru. První živé vystoupení bylo 30.12.1979 na taneční zábavě v kulturním domě ve Velkých Hydčicích. Jirkovi se podařilo složit kapelu ze samých osobností a výborných muzikantů. Na klávesy hrál Jan Sedlák, kytaru hrál Josef Krupa, který zpíval spolu s Jirkou Šedivým. Na bicí tloukl Zdeněk Zachar a dechovou sekci tvořili Jarda Štěch (trumpeta) a Franta Turek (saxofon). O zvuk se staral Karel Šťastný. Kapela brzy získala početnou skupinu příznivců, mezi kterými byli i někteří její budoucí hráči, ale nepředbíhejme událostem. Vystoupení mělo velký ohlas a kapela začala jít "na dračku". Postupně si získala přízeň celé řady pořadatelů tanečních zábav, maturitních plesů a dalších kulturních akcí na Sušicku a Horažďovicku. Velmi často jezdila hrát i do sousedního kraje do Vodňan (zařízení s označením "Na pražáku"), případně do Sedlice, nebo Prachatic. Významnou posilou kapely byl kytarový "mág" Zdeněk Donoval (původně Sušické Planety). Kytara v jeho rukou úžasně zpívala a dodnes je Zdeněk považován za jednoho z nejlepších kytarystů u nás. Post saxofonisty si na čas vyzkoušeli i Míra Šperl a Honza Egner. Z původních členů dnes v kapele již nikdo nehraje.

Změny v obsazení kapely

Datum: 28.1.2019, verze 1.0

Život je změna a k té dochází v každém uskupení. Počátkem osmdesátých let se odehrála změna na postu kytarysty. Zdeněk Donoval musel na vojnu, nahradil ho Jiří Hosnedl (zakládající člen Fóbie), který také významě pomohl se zpěvem. O klávesy se přihlásil Petr Beneš a za bicí nástroje usedl Jarda Raška (původně Watt). Kapela výrazně omladila repertoár a pošilhávala po vyšších metách. Podařilo se ji vyhrát okresní kolo politické písně. V krajském kole však narazila na kapelu CODA, která v té době představovala vrchol popularity a která ukončila působení Fortuny v soutěži.V této sestavě hrála kapela čtyři roky. V roce 1987 odešel Jiří Hosnedl na roční vojenskou službu a po svém návratu začal hrát v kapele REFLEX, kam postupně přešli i bubeník Raška a klávesák Beneš. Místo kytaristy osadil krátce Standa Baroch a později Václav Krčmář (Dobré světlo). Kapela přijala nového zpěváka Frantu Holečka (Plum) a po ročním působení v nové sestavě se v roce 1990 rozpadla. V roce 1992, po rozpadu kapely REFLEX přišel J.Hosnedl za J.Šedivým a získal od něho svolení založit novou Fortunu. Obnovená premiera se konala v kulturním domě ve Svéradicích. Byla to pouťová zábava a nová Fortuna ve složení J.Hosnedl (kytara, zpěv), Luboš Hosnedl (basová kytara), Jarda Raška (bicí), Petr Beneš (klávesy), Luboš Raška (saxofón), Jarka Melzerová (zpěv), zažila svoje vzkříšení. Později doplnil kapelu ještě Jarda Jedlička (saxofón) a příležitostně hostovali František Vonášek s Láďou Chlanem (trumpety). V roce 1994 kapelu opustili postupně oba bratři Raškové. Na bicí zakotvil Pavel Mužík (Protekce) a dva roky hrál s kapelou i Karel Potužák (akordeon, zpěv). K.Potužáka pak nahradil Standa Melka (saxofón) a kapela vydržela v nezměněné sestavě až do roku 2004 kdy ji kvůli mateřským povinostem opustila zpěvačka Jarka Roubalová (Melzerová). Místo zpěvačky zaujala Bára Hosnedlová a kapela hrála ve stejné sestavě až do roku 2011, kdy ji opustil Petr Beneš. Koncem roku 2018 ukončil svoje angažmá v kapele po téměř 25 letech Pavel Mužík. Jeho odchod opravdu zabolel. V lednu 2019 zaujal místo bubeníka Lukáš Rejšek (Otavanka, RightNow). Lukáš dal nakonec přednost kamarádům z Otavanky a tak od ledna 2022 bubnuje Matěj Musil, který přinesl do kapely spoustu nové energie. Svoji životní pouť ukončil k našemu velkému zármutku Standa Melka (42), který dne 28.10.2022 náhle zemřel. Přišli jsme tak o saxofonistu, dlouholetého spoluhráče a kamaráda.

Současné fungování

Datum 16.11.2022 verze 1.0

Kapela hraje ve složení Jiří Hosnedl (kytara, zpěv), Matěj Musil (bicí), Luboš Hosnedl (basová kytara), Jarda Jedlička (saxofón, klávesy, zpěv), Bára Hosnedlová (zpěv, klávesy).